przegląd auta zimą

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas, że zima w Polsce ma z reguły łagodny przebieg a w centralnej i północno-zachodniej Polsce śnieg pojawia się co najwyżej na kilka dni. Należy jednak pamiętać, że pogoda jest nieprzewidywalna i w najmniej oczekiwanym momencie może nas zaskoczyć. Zatem, jak przygotować auto na zimę? O czym należy bezwzględnie pamiętać, aby nagły mróz czy obfity opad śniegu nie unieruchomił naszego auta? Wykonanie kilku poniższych czynności we własnym zakresie pozwoli nam przygotować auto na zimę.

Akumulator

Dobrze naładowany akumulator jest gwarantem mobilności auta. Jego sprawność pozwoli nam na bezproblemowy rozruch silnika po nagłych nocnych przymrozkach. Warto sprawdzić stan jego naładowania podłączając go do miernika bądź za pomocą dostępnego w popularnych sklepach sieciowych prostownika. Zweryfikujemy w ten sposób stan jego naładowania i ewentualnie podładujemy jeśli będzie niewystarczający.

Opony

Wymiana opon na zimowe to dobrze znana nam czynność w okresie poprzedzającym zimę. Pamiętajmy jednak aby zaplanować ją z wyprzedzeniem tak by nie narazić się na kolejki u wulkanizatora a co gorsza nie zastać śnieżnego poranka na ogumieniu letnim.

Płyn do spryskiwacza

Płyn do spryskiwacza regularnie uzupełniamy, gdy nam go zabraknie. Ważne aby przed nadejściem pierwszy przymrozków zużyć w pełni płyn letni i uzupełnić zbiorniczek zimowym dostosowanym do niskich temperatur. Prosta rzecz aby przygotować auto na zimę ale jeśli się spóźnimy, letni spryskiwacz zamarznie a co gorsza może uszkodzić nam zbiorniczek.

Wycieraczki

Pióra wycieraczek mają dużo więcej pracy w okresie zimowym. Duża ilość błota pośniegowego, sól oraz częste korzystanie z płyny do spryskiwacza wpływa na ich zdolność czyszczenia szyby. Wycieraczki mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo więc warto zawczasu sprawdzić ich stan i ewentualnie wymienić. Koszt nowych wycieraczek jest wręcz symboliczny, względem bezpieczeństwa jakie nam zapewniają.

Płyn chłodniczy

Prawidłowy poziom płynu chłodniczego gdy nadejdą pierwsze mrozy ma bardzo duży wpływ na szybkość nagrzewania się silnika oraz działanie ogrzewania wewnątrz auta. Zweryfikujmy jego poziom i upewnijmy się, że zawiera roztwór odporny na zamarzanie, gdyż w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia chłodnicy.

Oświetlenie

Weryfikacja stanu oświetlenia naszego auta jest bardzo prosta. Często informację o przepalonej żarówce wyświetla nam komputer pokładowy więc nie bagatelizujmy tych komunikatów. Każdy kto chociaż raz próbował wymienić żarówkę w nowoczesnym aucie dobrze wie, że czynność ta nie ma nic wspólnego z wyminą żarówki w poczciwym aucie z lata 90-tych. Mimo wszystko pamiętajmy, że dobra widoczność i bycie widocznym, w okresie zimowym, gdy dzień jest krótki a pogoda niesprzyjająca to podstawa naszego bezpieczeństwa na drodze.

Jak przygotować auto na zimę?

Powyższe czynności nie wymagają od nas specjalistycznych umiejętności oraz wiedzy. Wymiana wycieraczek, uzupełnienie płynów to podstawowe czynności obsługowe jakie możemy wykonać aby przygotować auto na zimę. Nie zapominajmy o nich, a wpłynie to na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników dróg.